Solar Enerji Sistemi

MPPT ve PWM Şarj Kontrol Cihazı Arasındaki Farklar

MPPT ve PWM. Her ikisi de regülatör, diğer bir deyişle şarj kontrol cihazı.

Karavan şarj kontrol cihazları, güneş enerji sistemlerinin baş tacıdır. Kullanılan güneş panelleri kaç watt olursa olsun, güneş panelleriyle yakaladığınız enerjiyi en doğru ve verimli şekilde akülere depolamak gerekir. Düşük Dolayısı ile güneş panellerinin topladığı enerjiyi düzenleyerek akülere şarj etmek için şarj kontrol cihazlarını kullanmamız gerekir.

PWM ve MPPT. Her ikisinin de aslında görevi aynı. Ancak enerjiyi depolarkenki kayıp gözardı edilemez. MPPT, “maksimum güç noktası takipçi” anlamına gelir. İsminden de anlaşılacağı üzere görevi, güneş panelinden elde edilen gücü akülere maksimum güç ve minimum kayıp ile aktarmaktır. Güneş sisteminde toplanan enerjiden maksimum seviyede faydalanmak istiyorsanız, MPPT kullanmanız gerekir. MPPT güneş panellerinin topladığı enerjiyi ortalama 2% – 5% kayıpla akülere doldururken, PWM 25% – 30% kayıpla dolum yapar. Dolayısı ile PWM kullanımı enerji sisteminizin yetersizliğine yol açabilir. Ayrıca bulutlu havalarda MPPT’nin verimi PWM’e göre ortalama 250% kat daha fazladır.

MPPT şarj kontrol cihazları, güneş panellerinden gelen gerilimi akıma çevirerek aküleri şarj ederken, PWM şarj kontrol cihazları gelen akımı doğrudan akülere aktarır.

Fiyat karşılaştırması yapıldığında ise MPPT cihazları, PWM cihazlara oranla daha pahalıdır.

Bir cevap yazın